bawmy się kulturalnie

Co trzeba zorganizować przed wyjazdem zagranicę? Istotne wiadomości

Każdy wypad za granicę wymaga dobrze przygotowanego planu. O ogromnej części spraw trzeba pomyśleć pewien czas wcześniej, a część możemy odłożyć na ostatnie dni przed podróżą. Czasem zwykłe czynności mogą zabrać mnóstwo czasu albo nawet podczas ich realizacji mogą wyniknąć niespodziewane kłopoty. Aby mieć wszystko pod kontrolą i czuć się dobrze przygotowanym do wypadu, rozpocznijmy przygotowania w odpowiednim czasie.

kredyt - malowidło

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com

Warto opracować sobie plan, w jakiej kolejności odwiedzimy różne urzędy, kantory, sklepy i pozostałe punkty, jakie mamy na swojej liście, by nic nie pominąć. Przede wszystkim sprawdźmy nasze dokumenty – czy dowód osobisty nie starci ważności? Czy będziemy potrzebować paszportu? Kiedy planujemy wyjazd do kraju spoza Unii – na pewno tak, ponieważ paszport potwierdzi naszą tożsamość i nasze obywatelstwo. Czy wciąż jest ważny i czy nie należy go odświeżyć? Dowód załatwimy w urzędzie miejskim (bezpłatnie), a paszport w urzędzie wojewódzkim (opłata wynosi 140 lub 70 złotych). Gdy wybieramy się z dziećmi i one muszą mieć dokument. Jeżeli opłacamy składki na ubezpieczenie w naszym kraju, pomyślmy o karcie EKUZ, aby w sytuacji choroby albo pilnej potrzeby uzyskania koniecznej opieki medycznej nasze ubezpieczenie było honorowane. Jeżeli o zdrowiu mowa – należy wybrać się do internisty, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Wizyta u stomatologa również może uchronić nas przed nagłymi wydatkami. Jeżeli chodzi o pieniądze, miejscem, w którym je wymienimy jest kantor. Żeby wybrać najlepszy kurs do wymiany pieniędzy, możemy zaliczyć dwa-trzy kantory dla zestawienia kursów zanim się na to zdecydujemy. Po przylocie również możemy wymienić gotówkę, ale po pierwsze – z jakimiś pieniędzmi w obcej walucie powinniśmy pojechać, a druga kwestia – warto z tym poczekać, ponieważ kantor na lotnisku czy dworcu może być stosunkowo drogi.

Prezentowany temat jest dla Ciebie wciągający? Na pewno zaabsorbuje Cię także nowa publikacja, która ma podobne zagadnienia.

Turyści i tak z niego skorzystają.

Warto sprawdzić, czy w miejscu, do jakiego jedziemy, mamy kogoś zaprzyjaźnionego. Należy wcześniej zgłosić naszą podróż a potem powrót. Zgłaszamy te rzeczy w urzędzie miasta, nawet drogą internetową.