bawmy się kulturalnie

Co trzeba zorganizować przed wyjazdem zagranicę? Istotne wiadomości

Każdy wypad za granicę wymaga dobrze przygotowanego planu. O ogromnej części spraw trzeba pomyśleć pewien czas wcześniej, a część możemy odłożyć na ostatnie dni przed podróżą. Czasem zwykłe czynności mogą zabrać mnóstwo czasu albo nawet podczas ich realizacji mogą wyniknąć niespodziewane kłopoty. Aby mieć wszystko pod kontrolą i czuć się dobrze przygotowanym do wypadu, rozpocznijmy przygotowania w odpowiednim czasie.

kredyt - malowidło
Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com

Warto opracować sobie plan, w jakiej kolejności odwiedzimy różne urzędy, kantory, sklepy i pozostałe punkty, jakie mamy na swojej liście, by nic nie pominąć. Przede wszystkim sprawdźmy nasze dokumenty – czy dowód osobisty nie starci ważności? Czy będziemy potrzebować paszportu? Kiedy planujemy wyjazd do kraju spoza Unii – na pewno tak, ponieważ paszport potwierdzi naszą tożsamość i nasze obywatelstwo. Czy wciąż jest ważny i czy nie należy go odświeżyć? Dowód załatwimy w urzędzie miejskim (bezpłatnie), a paszport w urzędzie wojewódzkim (opłata wynosi 140 lub 70 złotych). Gdy wybieramy się z dziećmi i one muszą mieć dokument. Jeżeli opłacamy składki na ubezpieczenie w naszym kraju, pomyślmy o karcie EKUZ, aby w sytuacji choroby albo pilnej potrzeby uzyskania koniecznej opieki medycznej nasze ubezpieczenie było honorowane. Jeżeli o zdrowiu mowa – należy wybrać się do internisty, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Wizyta u stomatologa również może uchronić nas przed nagłymi wydatkami. Jeżeli chodzi o pieniądze, miejscem, w którym je wymienimy jest kantor. Żeby wybrać najlepszy kurs do wymiany pieniędzy, możemy zaliczyć dwa-trzy kantory dla zestawienia kursów zanim się na to zdecydujemy. Po przylocie również możemy wymienić gotówkę, ale po pierwsze – z jakimiś pieniędzmi w obcej walucie powinniśmy pojechać, a druga kwestia – warto z tym poczekać, ponieważ kantor (www.dorex.com.pl) na lotnisku czy dworcu może być stosunkowo drogi.

Prezentowany temat jest dla Ciebie wciągający? Na pewno zaabsorbuje Cię także nowa publikacja, która ma podobne zagadnienia.

Turyści i tak z niego skorzystają.

Warto sprawdzić, czy w miejscu, do jakiego jedziemy, mamy kogoś zaprzyjaźnionego. Należy wcześniej zgłosić naszą podróż a potem powrót. Zgłaszamy te rzeczy w urzędzie miasta, nawet drogą internetową.