bawmy się kulturalnie

Czy brak patentu żeglarskiego uniemożliwia pływanie łódką na jeziorach? Jakie jest wyjście z tej sytuacji?

Wiele osób jadąc się na Mazury chciałoby poczuć charakterystyczny klimat spędzając trochę czasu na wodzie, przemieszczając się na jachcie albo używając motorówki. Przecież z tym też kojarzony jest wyjazd na Mazury. W jaki sposób natomiast wyglądają regulacje gdy chodzi o wynajęcie jachtu albo motorówki? Czy możemy sobie na to pozwolić nie posiadając stosownych uprawnień?

Czarter jachtów na Mazurach

Autor: Phuket@photographer.net
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli chodzi o wynajem motorówki, to trzeba mieć świadomość, iż bez stosownego certyfikatu można wynająć jedynie maszynę, której moc nie jest większa niż 10kW, to jest mniej więcej trzynaście koni mechanicznych. Możemy także zdobyć uprawnienia na specjalnym kursie, który trwa około dwa tygodnie oraz jest zakończony egzaminem składającym się z teorii jak i części praktycznej. Kursy takie można wykonywać w weekend, stacjonarnie, lub podczas rejsów. Jest wiele firm, jakie taki kurs oferuję, dlatego można można się na niego zdecydować w wielu miejscach oraz w różnej postaci. Ażeby móc pokierować motorówką o większej mocy aniżeli wskazana moc wyżej, to należy zdobyć patent sternika motorowego.

Gdy chodzi o jachty tutaj sytuacja wygląda analogicznie, jednak w tym wypadku trzeba spojrzeć na długość jachtu. A mianowicie można prowadzić nie posiadając uprawnień jednostki, które posiadają do siedmiu i pół metra długości. Jeśli jacht jest większy należy mieć uprawnienia żeglarza jachtowego. Co jednak, jeśli na Mazury jeździmy tylko od czasu do czasu i nie chcemy wyrabiać specjalnego patentu? Wtedy zostaje nam znalezienie skipera i wynajem jachtów mazury (poznaj proponowane noclegi w stadninie koni nad wigrami) posiadają sporo miejsc, gdzie będziemy mogli takie usługi znaleźć oraz załatwić wszystko od razu. Kim jest skiper? To osoba, która poprowadzi dla nas taki jacht.

Posiada konieczne uprawnienia, a do tego dobrze zna dane miejsce. Korzyść ze skorzystania z usług takiej osoby jest taka, że osoba , jaka normalnie byłaby zmuszona bez przerwy dbać o wszystko posiadając patent, może się zwyczajnie zrelaksować i odpocząć, bo to skpier dba o bezpieczeństwo, wyznaczanie trasy, planowanie postojów oraz sporo innych spraw. Jak widać wcale nie trzeba od razu przejmować się, że nie posiadamy patentu oraz nie popływamy na Mazurach, ponieważ wyjściem jest wynajęcie jachtu ze skiperem.