bawmy się kulturalnie

Jak należy opiekować się osobami w podeszłym wieku? O czym na pewno trzeba pamiętać?

Opieka nad osobą starszą to zajęcie, jakie trwa bez przerwy, możemy powiedzieć, że to opieka całodobowa. W ciągu dnia powinniśmy jej pomagać w codziennym funkcjonowaniu i być przygotowani na ewentualne pogorszenie stanu zdrowia. Warto więc pamiętać, co jest w tej kwestii najistotniejsze.

Senior

Opieka nad osobami starszymi zależy od wielu czynników, między innymi od tego, w jakiej kondycji fizycznej i psychicznej jest dana osoba. Na przykład, czy taka osoba cierpi na choroby podeszłego wieku, czy ma demencję, a może daje rady poruszać się o własnych siłach? Przede wszystkim powinniśmy pilnować, czy taka osoba bierze zalecane przez lekarza leki. Niestety, starsi ludzie cierpią na trudności z pamięcią i dosyć często nie pamiętają o tabletkach. Jak starsza osoba ma określone rany, przykładowo odleżyny, nie można zapominać o regularnej zmianie opatrunków. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi groźnych bakterii.

Senior
Autor: Monika Kulej
Źródło: BAREL POLAND

Opieka seniora to też pamięć o konkretnych badaniach oraz kontrolach lekarskich.

Jeśli ten artykuł Cię interesuje, to wejdź na ten link – znajdziesz tam unikalny serwis (https://rehab-terapia.pl/test-na-wypalenie-zawodowe/), który zapewne uznasz za ciekawy.

To powoduje, że skutecznie jesteśmy w stanie zmniejszyć rozwój chorób starszego wieku. Obserwujmy i reagujmy na niepokojące objawy. Jak samopoczucie seniora jest coraz gorsze, to spytajmy, czy coś go boli lub denerwuje. Koniecznie pomagajmy przy codziennych czynnościach, np.

Jeśli chcesz uzyskać jeszcze inne informacje na przedstawiany temat, odkryj ponadto (https://psychodynamiczni-gdynia.pl/superwizja/) inne nasze strony na pokrewny temat – one również są zajmujące.

w czasie jedzenia, ubierania się oraz utrzymywania czystości. Faktycznie jednakże nie warto wyręczać rodzica, jak jest w stanie to zrobić samodzielnie. Na pewno nie poganiajmy takiej osoby, bo może to mocno ją deprymować i zdenerwować. Jak wiekowa osoba robi coś samodzielnie, to ma to wpływ na jej stan fizyczny i psychiczny. Inaczej to się prezentuje jak mamy do czynienia z osobą unieruchomioną. Musimy ją wyręczyć we wszystkich tego rodzaju czynnościach, a ponadto wykonać za nią zakupy, ugotować posiłki czy posprzątać mieszkanie.

Co bardzo ważne, powinniśmy zatroszczyć się o sprawność umysłową rodzica. To faktycznie ważne w sytuacji osób z demencją. Należy poświęcić pewną ilość czasu na ćwiczenia i gry umysłowe, możemy więc zagrać w warcaby, karty czy chińczyka. Miejmy na uwadze, że starsza osoba może mieć problemy ze słuchem, tak więc należy się z nią tak komunikować, by w pełni rozumiała, co do niej mówimy.