bawmy się kulturalnie

Jak należy opiekować się osobami w podeszłym wieku? O czym na pewno trzeba pamiętać?

Opieka nad osobą starszą to zajęcie, jakie trwa bez przerwy, możemy powiedzieć, że to opieka całodobowa. W ciągu dnia powinniśmy jej pomagać w codziennym funkcjonowaniu i być przygotowani na ewentualne pogorszenie stanu zdrowia. Warto więc pamiętać, co jest w tej kwestii najistotniejsze.

Senior

Opieka nad osobami starszymi zależy od wielu czynników, między innymi od tego, w jakiej kondycji fizycznej i psychicznej jest dana osoba. Na przykład, czy taka osoba cierpi na choroby podeszłego wieku, czy ma demencję, a może daje rady poruszać się o własnych siłach? Przede wszystkim powinniśmy pilnować, czy taka osoba bierze zalecane przez lekarza leki. Niestety, starsi ludzie cierpią na trudności z pamięcią i dosyć często nie pamiętają o tabletkach. Jak starsza osoba ma określone rany, przykładowo odleżyny, nie można zapominać o regularnej zmianie opatrunków. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi groźnych bakterii.

Senior

Autor: Monika Kulej
Źródło: BAREL POLAND

Opieka seniora to też pamięć o konkretnych badaniach oraz kontrolach lekarskich.

Jeśli ten artykuł Cię interesuje, to wejdź na ten link – znajdziesz tam unikalny serwis (https://rehab-terapia.pl/test-na-wypalenie-zawodowe/), który zapewne uznasz za ciekawy.

To powoduje, że skutecznie jesteśmy w stanie zmniejszyć rozwój chorób starszego wieku. Obserwujmy i reagujmy na niepokojące objawy. Jak samopoczucie seniora jest coraz gorsze, to spytajmy, czy coś go boli lub denerwuje. Koniecznie pomagajmy przy codziennych czynnościach, np. w czasie jedzenia, ubierania się oraz utrzymywania czystości. Faktycznie jednakże nie warto wyręczać rodzica, jak jest w stanie to zrobić samodzielnie. Na pewno nie poganiajmy takiej osoby, bo może to mocno ją deprymować i zdenerwować. Jak wiekowa osoba robi coś samodzielnie, to ma to wpływ na jej stan fizyczny i psychiczny. Inaczej to się prezentuje jak mamy do czynienia z osobą unieruchomioną. Musimy ją wyręczyć we wszystkich tego rodzaju czynnościach, a ponadto wykonać za nią zakupy, ugotować posiłki czy posprzątać mieszkanie.

Co bardzo ważne, powinniśmy zatroszczyć się o sprawność umysłową rodzica. To faktycznie ważne w sytuacji osób z demencją. Należy poświęcić pewną ilość czasu na ćwiczenia i gry umysłowe, możemy więc zagrać w warcaby, karty czy chińczyka. Miejmy na uwadze, że starsza osoba może mieć problemy ze słuchem, tak więc należy się z nią tak komunikować, by w pełni rozumiała, co do niej mówimy.