bawmy się kulturalnie

Marzysz, aby sterować jachtem? Musisz zgłosić się na kurs, a następnie zaliczyć pomyślnie egzamin, który daje patent sternika

Dużo osób marzy o tym, aby pływać łodzią albo jachtem. Dzięki temu można planować bardzo ciekawe wczasy nad morzem lub przy innych zbiornikach wodnych. Polskie prawo wyraźnie wykazuje, kto ma możliwość prowadzić takie łodzie. W przypadku, jeśli pragnie się uzyskać takie uprawnienia, potrzeba zgłosić się na szkolenie, a następnie pomyślnie zaliczyć egzamin. Po nim otrzymuje się patent sternika i można kierować jednostkami pływającymi.

Tu potrzebny będzie patent

To, czy wolno pływać łodzią w konkretnym miejscu, bywa zależne od zdobytego patentu. Inne uprawnienia bywają wymagane, kiedy pragnie się pływać po jeziorach, inne, kiedy planuje się popłynąć na morze lub sterować bardzo dużym jachtem. Przez to zanim wynajmie się określoną łódź, należy upewnić się, że posiada się potrzebne kwalifikacje, żeby nią sterować. W innym wypadku potrzeba zatrudnić doświadczonego sternika, lub zdecydować się na kurs (zobacz –> kurs trenera personalnego !) sternika motorowodnego oraz nadrobić zaległości. Dzisiaj takie szkolenia można wyszukać w wielu miastach w kraju, i to nie tylko w krainie jezior czy nad morzem.

Zdobycie patentu motorowodnego nie uprawnia do prowadzenia wszystkich łodzi, to, jakimi jednostkami można sterować reguluje rozporządzenie ministra sportu.

Gdy już przeczytasz ten tekst, to spojrzyj również na podobne wpisy, które zawierają nie mniej interesujące informacje – one bardzo Cię pochłoną.

W przypadku, jeżeli zdobyło się patent sternika motorowodnego, można rozszerzyć swe kompetencje oraz udać się na egzamin na motorowodnego sternika morskiego, a następnie na kapitana motorowodnego. Zdobycie tych patentów wymaga czasu i dużego doświadczenia, ale jeśli już się je otrzyma, możliwości prowadzenia łodzi po wodach śródlądowych oraz morskich się zwiększają. O patent motorowodny mogą się już starać osoby, które ukończyły czternaście lat oraz okazały zgodę opiekunów prawnych.

Teraz wspomniane szkolenia cieszą się znacznym zainteresowaniem, co łączy się ze wzrostem popularności sportów wodnych oraz żeglarstwa. To naprawdę ważne, żeby odpowiednio przyszykować się do sterowania podobną łodzią, gdyż wymaga to ogromnych zdolności praktycznych i wiedzy. Nie można pływać łodziami, kiedy nie posiada się stosownych uprawnień, bo może to okazać się niebezpieczne dla załogi, jak także dla innych jednostek wodnych.