bawmy się kulturalnie

Na co zwracać uwagę, stawiając na czarterowy wynajem jachtu? Co powinno się wiedzieć?

Marzy ci się niezapomniany rejs po jeziorach Krainy Tysiąca Jezior? Dowiedz się, na co należy zwracać uwagę.

Jacht
Autor: Galeon
Źródło: Galeon

Jeżeli interesuje cię czarter jachtów motorowych, warto zwracać uwagę na więcej niż jedno kryterium, jakim jest suma, którą trzeba wyłożyć. Cena, co ważne, jest kluczowa, ale często się zdarza tak, że niewielka cena będzie świadectwem usług niskiej jakości oraz kiepskiego stanu jachtu. Na rynku znaleźć można rozmaite jachty (polecam Okej Czarter). Wypada więc pieczołowicie przemyśleć, jaką sumę możemy wyłożyć, ile osób będzie żeglować.

Dobrze jest mieć z tyłu głowy, że w środku sezonu kwota za czarter jachtów motorowych będzie najwyższa. Po sezonie i przed nim, mamy szansę znalezienie znacznie tańszej oferty. Im bardziej wyposażony, większych rozmiarów, nowszy jacht, tym tym większe pieniądze trzeba przeznaczyć. Powinno się podkreślić, że w trakcie rejsu zakazane jest mycie jachtu przy użyciu, które zanieczyściłyby wodę. Do czyszczenia pokładu należy stosować szczotkę ryżową oraz wiaderko na lince, które przyda się do spłukiwania. Generalnie dobrze jest także przygotować się na kaucję. Będzie ona tym wyższa im lepszy jacht oraz im lepszy standard i wyposażenie jachtu. Warto mieć na uwadze, ze ubezpieczenie jachtu nie uwzględnia małych strat, takich jak przykładowo zatopienie kotwicy. Jeżeli chodzi o czarter bez patentu, to trzeba nadmienić, że w przypadku jachtu żaglowego o długości mniejszej niż 7,5 m nie są wymagane żadne uprawnienia. Osoby, które interesuje czarter bez patentu, w przypadku jachtów motorowodnych, również nie ma konieczności legitymowania się uprawnieniami, jeżeli motorówka ma moc mniejszą niż 10 kW.

Trzeba pamiętać o tym, by przed zawarciem kontraktu czarteru, negocjować cenę. Ustalmy na początku sumę za pełny okres czarteru. Musimy także ustalić godziny odbioru i zdania jachtu. Warto szczegółowo określić, co jest, a co nie jest wliczone w cenę. Zanim wypłyniemy w rejs, trzeba koniecznie sprawdzić, jakie wyposażenie zostało uwzględnione w protokole. Jeżeli dostrzeżemy jakieś nieprawidłowości, koniecznie trzeba o nich wspomnieć osobie, która wydaje jacht.