bawmy się kulturalnie

Przykłady ciekawych miejsc w naszym kraju, jakie warto zwiedzić. Skąd bierze się nazwa Szlak Orlich Gniazd?

Organizując wyjazd w interesujące miejsce, dobrze jest spojrzeć na atrakcje, które nie są standardowymi kierunkami. Nie oznacza to, że nie są znane, a po prostu zwykle sporo osób wybiera kierunki bardziej charakterystyczne, to znaczy jeśli góry to Zakopane, gdy morze, to Kołobrzeg. Jednak istnieje wiele ładnych miejsc w Polsce, jakie dobrze jest znać.

wyjazd - zbliżenie
Autor: włodi
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z takich zabytków, jakie należy odwiedzić jest na pewno Zamek Książ. Miasto, w jakim leży ta budowla raczej nie kojarzy się za bardzo turystycznie, a to błąd ponieważ tereny wokół Wałbrzycha są bardzo ładne i nie brakuje tam miejsc, dla osób lubiących spacerować po górach. Zachętą do odwiedzenia Zamku może być to, że jest to trzeci największy zamek w naszym kraju. Przegania go tylko Zamek Krzyżacki w Malborku i Wawel. Zamek ten był świadkiem całej masy dziejowych wydarzeń, ponieważ jego początki sięgają trzynastego wieku. Przebywało w tym miejscu sporo znanych osób. Jednak nie zabrakło też smutniejszych czasów, a mianowicie podczas II Wojny była tam filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. O obiekcie tym słyszy się wiele legend i opowieści, jakie nie są całkowicie wyjaśnione.

odwzorowanie - wyjazd
Autor: włodi
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym interesującym miejscem jest Szlak Orlich Gniazd. Chodzi tu o obszar Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, jaki jest bardzo malowniczy. Znajdziemy tam niesamowite formacje składających się z wapienia skałek, które świetnie współgrają z otoczeniem. Ładny, pofalowany teren dodatkowo dodaje uroku temu miejscu. Nazwa trasy bierze się od zamków oraz warowni, które spotkać można co chwilę. Taki budowle nazywane są Orlimi Gniazdami, ponieważ posiadają specyficzne umiejscowienie. Znajdują wysoko na skałach osiągających wysokość nawet do 30 metrów. W terenie znajdziemy również wiele jaskiń, które z łatwością tworzyły się w miękkim wapiennym podłożu.

To jedynie dwa z przykładów, ale jakże interesujących miejsc, jakie opłaca się zobaczyć. Z reguły jest przecież tak, że jeździmy wciąż poza granice kraju, a tak naprawdę nie mamy pojęcia o tym, iż w naszym kraju znajduje się tak wiele wyjątkowych miejsc. Czas zatem to nadrobić, a na pewno się nie zawiedziemy!