bawmy się kulturalnie

Rower – najlepsza droga do zdrowia

Od powstania pierwowzoru roweru opatentowanego w 1818 roku upłynęło już wiele wody w rzekach. Mimo wszystko rowery nie przestają się rozwijać. Zmianą ulegają ich kształty, proporcje, zastosowania oraz technologia wykonania. Należy jednak pamiętać że zmiany, choć czasem wydają nam się drastyczne nie zmieniają tak naprawdę podstawowych założeń istnienia rowerów.

A ich podstawowym założeniem jest bycie tanim i sprytnym środkiem transportu. Rower bazując na sile naszych mięśni ma za zadanie przenieść nas z punktu A do punktu B w możliwe jak najwygodniejszy sposób. Pomimo że pierwsze rowery działały na zasadzie odpychania się od ziemi pomysł rozwinął się prowadząc do powstania takich niesamowitych modeli jak Varna Diablo II na którym ustanowiono w 2008 roku rekord prędkości wynoszący 130.36 km/h. Kosmiczna wręcz prędkość jak na pojazd napędzany siłą ludzkich mięśni. Tylko jak sklasyfikować taki rower? Na pewno nie jest to już rower górski może do niego bardziej pasowałaby kategoria rowery wyczynowe?

Jednak większość rowerów dostępnych w sklepach rowerowych nie pozwoli nam na osiągnięcie aż takich diabelskich prędkości. Pozwolą nam natomiast miło spędzać czas oraz używać życia. Nie ma nic piękniejszego niż przejażdżka na rowerze górskim znanym również jako rowery MTB, poprzez rozległe pola i lasy. Rowery tego typu świetnie sprawdzają się w trudnym terenie będąc odpowiednim wyborem dla bardziej zaawansowanych rowerzystów uwielbiających przejażdżki w plener. Coraz popularniejsze są także rowery elektryczne.

Jednak nie każdy musi od razu wyruszać na najtrudniejsze trasy, pełne gór i dołów, wszelkiego rodzaju wybojów i innych możliwych niespodzianek. Wielu chciałoby po prostu aby ich rower był narzędziem aktywnego wypoczynku, do takich celów służą rowery wypoczynkowe, w sam raz aby wybrać się na małą przejażdżkę z rodziną. Jeżeli jesteśmy już przy rowerach i przejażdżkach rodzinnych nie zapominajmy o najmłodszych, i o tym że istnieje stworzona dla nich kategoria rowerów a mianowicie rowery dziecięce.

Ostatnim już typem rowerów o którym chciałem napisać są rowery ATB, różnią się one od rowerów MTB tym że są lepiej przystosowane do innych rodzajów nawierzchni. ATB oznacza all terrain bicycle czyli rower (rower górski) na każdą powierzchnie. Są one świetnym wyborem dla tych którzy jeżdżą często razem z mniej doświadczonymi rowerzystami, i którzy od czasu do czasu uwielbiają udać się na ostrą przejażdżkę w trudnym terenie.

Teraz kiedy wiemy już mniej więcej jaki rower jest dla nas, albo raczej dla jakiego roweru jesteśmy stworzeni. Pozostaje już tylko dokonać zakupu. Wybierając sklepy rowerowe warto rozejrzeć się za sklepem internetowym. Sklepy internetowe oferują zazwyczaj bardziej atrakcyjne ceny pomimo konieczności pokrywania kosztów wysyłki. Często zdarza się też że taki sklep rowerowy Warszawa oferuje wysyłkę kurierem gratis po przekroczeniu pewnego pułapu cenowego.

Teraz kiedy masz już pewną wiedzę o rowerach i jak wybrać sklep, mogę powiedzieć tylko jedno. Do zobaczenia na szlaku!