bawmy się kulturalnie

W oparciu o jakie przepisy można legalnie pływać jednostkami które są wyposażone w silniki na wodach w naszym kraju.

Oczywiście tytuł tego artykułu jest odrobinę przewrotny – oczywiście każdy z nas ma inne preferencje i jego najlepsze wakacje będą w innym miejscu. Jednak niezależnie od tego, czy uwielbiasz aktywne spędzanie wolnego czasu i przykładowo wędrówki po górach czy też preferujesz leżenie na plaży i leniuchowanie, jedno jest niemal pewne – i tak z pewnością pokochasz Mazury. Mazury bowiem łączą w sobie właściwie wszystko, czego mógłbyś oczekiwać na urlopie – fantastyczną przyrodę, możliwość dalekich spacerów w znakomitych warunkach, fajną wodę, a dodatkowo możliwość żeglowania po jeziorach. Jeżeli co najmniej raz tego spróbujesz, z pewnością będziesz chciał wracać na Mazury co roku przynajmniej na kilka dni.

Aktywni fizycznie często ruszają w góry, jako sposób na wzmocnienie swojej kondycji, ale także odpoczynek od całorocznej pracy siedzącej. Są jeszcze i tacy, którzy podczas wczasów pragną zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności, stawiając na wakacyjną pracę, lub pogłębić swoją wiedzę w zakresie swoich pasji, decydując się na wakacyjne kursy, jak np. kursy motorowodne (nawet przydatna strona, dobrze zajrzeć). Jednym z najbardziej wybieranych kursów tego typu jest sternik motorowodny.

Część z nich korzysta bardziej aktywnie z wody, na przykład wypożyczając rowerki wodne i kajaki, lub pływając na materacach. Części (części do skuterów sklep) i to będzie mało, więc chętnie biorą się za różnego rodzaju pływające jednostki mające silnik. Jednak o ile rowerkami czy kajakami pływać można w zasadzie bez żadnego ograniczenia, to przy użytkowaniu silnika należy mieć uwagę na przepisy, które obowiązują (klik!). Na dzień dzisiejszy jest tak, że w przypadku silników które mają nie więcej niż kilkanaście koni na wodach wewnątrz lądu nie są potrzebne żadne uprawnienia. Bez problemów można więc pływać niewielkimi łódkami czy pontonami, lecz również długimi na niekiedy kilkanaście metrów houseboatami. Oczywiście nieposiadanie patentu bynajmniej nie zwalnia od obowiązku respektowania regulacji prawnych, jakie na wodzie obowiązują tak samo jak na ulicach.

przekrój - ćwiczenia

Autor: LUDWIK BOEHM
Źródło: http://www.flickr.com

Lecz jeżeli jednak ktoś chciałby pływać z większymi silnikami, to niezbędne będzie zrobienie w takim celu wymaganych uprawnień, czyli patentu sternika. sternik motorowodny może pływać jednostkami o dowolnej mocy na wodach śródlądowych, a także w pewnych sytuacjach na morzu. W związku z tym że służby wodne zwracają coraz więcej uwagi na patenty, to przez zakupem szybkiej motorówki czy wodnego skutera warto taki patent mimo wszystko. Szkolenia motorowodne zrobić można w praktycznie każdej większej miejscowości, sporo ich jest również organizowanych w letnim okresie, w czasie obozów trwających kilkanaście dni.

zakres wszystkich kursów przede wszystkim wchodzi duża ilość teorii, zaczynając od konstrukcji łodzi i silników, a kończąc na znakach obowiązujących na wodnych szlakach. Drugą część tego typu kursów będzie stanowić manewrowanie łodzią. Trwają one przeciętnie dwie lub trzy godziny i podczas nich ćwiczy się wszystko, co niezbędne będzie przyszłemu kapitanowi łodzi.