bawmy się kulturalnie

Według jakich zasad pływać można jednostkami które są wyposażone w silniki na wodach w naszym kraju.

Rzek i jezior u nas nie brakuje, w okresie letnim cieszą się one bardzo dużą popularnością. Jeśli tylko dany zbiornik będzie odpowiednio czysty, to z pewnością w każdy słoneczny dzień na jego brzegach znajdzie się wiele odpoczywających plażowiczów.

Część z nich korzysta bardziej aktywnie z wody, przykładowo pożyczając rowerki wodne i kajaki, albo pływając na materacach. Niektórym i to może być mało, więc chętnie sięgają po najróżniejsze pływające jednostki mające silnik. Lecz o ile rowerkami czy kajakami pływać można w zasadzie bez żadnych ograniczeń, to w przypadku używania silnika trzeba zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy. Na dzień dzisiejszy jest tak, że przy silnikach mających kilkanaście koni mechanicznych na wodach śródlądowych nie są potrzebne żadne patenty. Bez problemów można więc pływać niewielkimi łódkami czy pontonami, lecz również długimi na niekiedy kilkanaście metrów houseboatami. Oczywiście brak obowiązku posiadania patentu bynajmniej nie zwalnia od konieczności przestrzegania regulacji prawnych, które na wodzie będą obowiązywać podobnie jak na ulicach.

przekrój - ćwiczenia

Autor: LUDWIK BOEHM
Źródło: http://www.flickr.com

Lecz jeżeli jednak ktoś miałby zamiar korzystać z większych silników, to niezbędne będzie posiadanie w jego przypadku odpowiednich uprawnień, to znaczy patentu sternika. sternik motorowodny pływać może na jednostkach o dowolnej wielkości na rzekach i jeziorach, a także w pewnych sytuacjach na morzu.

Jeśli masz chęć poznać następne wiadomości zachowane w takiej tematyce, zobacz link na stronie. W tamtym miejscu również znajdziesz coś ciekawego dla siebie.

W związku z tym że policja wodna zwraca coraz więcej uwagi na patenty, to przez zakupem silnej motorówki czy skutera wodnego warto taki patent jednak zrobić. Szkolenia motorowodne zrobić można w zasadzie w każdym większym mieście, sporo ich jest również organizowanych w okresie letnim, w czasie obozów trwających kilkanaście dni.

Z reguły taki kurs będzie kosztował nie więcej niż tysiąc złotych razem z opłatą za egzamin, więc nie będą to jakoś bardzo wygórowane kwoty.

Chciałbyś poznać więcej na ten temat – zapewne przypadnie Ci do gustu bieżąca treść (https://www.lontex.pl/cennik-e-toll), którą stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie. Po więcej informacji wejdź w link.

Polecany jest on także osobom, które pływają mniejszymi łódkami, ponieważ znajomość przepisów i manewrowania z pewnością w każdej sytuacji się przyda (zobacz więcej).