bawmy się kulturalnie

Z jakich powodów audioprzewodniki dostępne na terenie muzeów cieszą się rosnącą popularnością.

Zapewne każdy, kto miał okazję zwiedzać kiedykolwiek muzeum denerwował się, jak musiał pędzić za swoją grupą, nawet dobrze nie oglądnąwszy niektórych eksponatów. Jeszcze do niedawna tego typu sytuacje często były spotykane, i sporo zwiedzających nie do końca było zadowolonych z tego, co widzieli. I nie było również wielkiego wyboru, zwłaszcza jeżeli zwiedzanie w samodzielny sposób nie było dozwolone.

wakacje - fotogram

Autor: Michal Goszczynski
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejną opcją było wynajęcie przewodnika dla siebie, ale tu już trzeba się było liczyć ze sporymi kosztami. Zresztą samodzielne zwiedzanie także nie będzie dobrym rozwiązaniem. O wielu miejscach i eksponatach można się dowiedzieć ciekawych rzeczy, tyle że przy założeniu że ktoś to powie. A przechadzając się samemu po salach w muzeum raczej nikogo takiego się nie znajdzie, chyba że się dołączy do jakiejś zorganizowane grupy. Jednak w ostatnim czasie dla takich niezależnych, samodzielnych turystów zaczęła się pojawiać interesująca możliwość, a mianowicie audio przewodnik. Przy wejściu do obiektu otrzymać można nieduże elektroniczne sprzęty, jakie mogą być bardzo pomocne podczas zwiedzania.

Typowy audioguide ma wielkość telewizyjnego pilota, na wyposażeniu ma duże słuchawki, a steruje się nim kilkoma klawiszami. Służą one do wybierania języka oraz zmiany nagrań.

Szukasz dodatkowych informacji na omawiany tu temat? To żaden problem, po prostu wejdź dalej a przekonasz się, że to było niezwykle łatwe.

Audioprzewodniki mają w swojej pamięci zapisane prezentacje wszystkich najciekawszych w danym muzeum miejsc, niejednokrotnie z rozmaitymi ciekawostkami na ich temat. Dzięki temu można udać się samodzielnie na zwiedzanie, bez martwienia się, że się pominie coś interesującego. Ich dużym plusem jest też to, że można dopasować tempo wycieczki do swoich potrzeb czy na przykład zmieniać i modyfikować trasę. Bez wątpienia na coraz większe zainteresowanie urządzeniami tego typu będą miały wpływ koszty.

Wynajęcie dla siebie przewodnika będzie się wiązało z dość dużym wydatkiem, elektroniczne urządzenia są dużo tańszym rozwiązaniem. Z jednej strony będą one dawać turystom swobodę i niezależność, a z drugiej dostarczają im wielu interesujących informacji na temat miejsc, które właśnie oglądają.